Haber

Kırım Tatar Sürgününü Anma Programı Prag’da Düzenlendi

Program, Kırım Tatarlarının sürgününün 78. yıl dönümü münasebetiyle Çekya’nın başkenti Prag’da düzenlendi.

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Hümran Bağış, Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna ve ABD Büyükelçiliği yetkililerinin yanı sıra davetlilerin katıldığı programa, Kırım Türkleri Meclis Başkanı Rıfat Chubarov da video konferansla katıldı.

Kırım Tatar Meclisi ve Prag Ulusal Azınlıklar Evi tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Bağış, Kırım’ın yerli halkı olan Kırım Tatar Türklerinin 18 Mayıs 1944’te vatanlarından zorla çıkarılarak insanlık dışı koşullarda sürgüne gönderildiklerini söyledi.

Büyükelçi Bağış, “250 bin Kırım Tatarının çoğu yolda ya da sürgünde yaşamını yitirdi. Bugün bu trajik olayın 78. yıl dönümünü anıyoruz. Türkiye her zaman Kırım Tatar kardeşlerimizin kimliklerini korumak ve güvence altına almak için yanında olmaya devam edecektir. onların refahı ve refahı.” söz konusu.

Türkiye’nin Kırım’ın 2014 yılında yasa dışı ilhakını tanımadığını ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini vurgulayan Bağış, “Bu bağlamda Türkiye, Kırım Tatarlarının hak ve menfaatlerinin genişletilmesini ve güvence altına alınmasını güçlü bir şekilde desteklemektedir. Türkiye ve Müslüman Kırım Tatarlarının uluslararası kamuoyunun gündemindeki durumu değerlendirmesinde bulundu.

Bağış, Kırım Tatarlarına verilen şüpheli hapis cezalarından endişe duyduklarını belirterek, Türkiye’nin Kırım Tatarlarının anavatanlarında özgür ve dini bir şekilde yaşama hakkını güçlü bir şekilde desteklemeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu