Haber

İstanbul’da kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla ilgili tutuklama

İstanbul’da 6 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunulduğu iddiasıyla 3 sanığın yargılandığı davada sanıkların babası Yusuf Ziya G. ve Kadir İ. Hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıkların İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, müşteki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları ve müşteki HKG tarafından yapılan tutuklama taleplerini değerlendirdi.

Buna göre heyet, Kadir İ. ve Yusuf Ziya G’nin kendilerine isnat edilen suçun niteliği ve mahiyeti, sanık suçun CMK’nın 100/3 maddesinde gösterilen katalog kabahatlerden biri olduğu, CD analizi bilirkişi raporu, alt ve üst uçlarının yer aldığı Bu suçun kanunen kaçma şüphesinden kaynaklanması üzerine, “mevcut delil durumu” nedeniyle ayrı ayrı tutuklanmaları için yakalama kararı çıkarılmasına oybirliğiyle karar verildi.

Heyet ayrıca müştekinin ruh sağlığının bozulup bozulmadığının tespit edilmesi için tutanak tutulmasına da karar vermiştir.

Ne oldu?

İstanbul’da bir genç kızın cinsel istismara uğradığı iddiasıyla Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan ve Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, sanık Kadir İ’nin “nitelikli cinsel saldırı” ve “çocuğa nitelikli cinsel istismar” kabahatlerinin 30 yaşından küçük olmadığı, ve diğer sanıklar Yusuf Ziya G. ile Fatima G.’nin “çocuğun nitelikli cinsel istismarına katılmak” suçundan 18 yıldan az olmamak üzere hapis cezasına çarptırılması istendi.

Öte yandan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanı sıfatıyla, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiği iddia edilen Cumhuriyet savcısı hakkında HSK’ya soruşturma izni verdi. 2012 6 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar iddiasıyla ilgili.

Bunun üzerine HSK 1. Dairesi tarafından savcı hakkında soruşturma başlatıldı ve müfettiş atandı.

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 22 Mayıs 2023 olarak belirlenen duruşma tarihinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talebi üzerine 30 Ocak 2023’te görülmesine karar vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu