Ekonomi

Piyasalar merak ediyor: Fed tutanakları faiz artırımlarına ara verme olasılığını artırıyor

Investing.com – Wall Street’te dünkü kötü hava ve bu sabah Asya’daki karışık performansın ardından Perşembe günü Avrupa piyasalarında – dağ keçisi 35, CAC 40, DAX… – şüpheler arttı.

Dün açıklanan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısı dakika, bankacılık şubesindeki inanç krizinin ABD ekonomisi üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin alarmı ortaya koydu.

Link Securities, “Bazıları bunun kredi sıkışıklığına yol açacağına ve bunun da daha fazla faiz artırımı gibi benzer bir etkiye sahip olacağına inanıyor” dedi. diyor.

“Tutanakların analizinden de görülebileceği gibi, herkes aynı pozisyonda değil ve hatta FOMC içinde bazı anlaşmazlıklar var gibi görünüyor. Üyelerin çoğu için net olan şey, bankacılık sektöründeki stresin ABD ekonomisine zarar vereceği ve ABD ekonomisinin önümüzdeki iki yıl içinde muhtemelen toparlanacağından emin olmamakla birlikte. sonunda hafif bir durgunluğa gireceğini söyledi.”

Kiralık 4 (BME: RTA4 25 baz puanlık bir faiz artırımı oybirliğiyle kabul edilmiş olsa da tutanaklar, yüksek ekonomik belirsizliğin (daha sert kredi koşullarının ekonomik faaliyet üzerindeki etkisi, Fed’in yıl sonunda ‘hafif bir durgunluk’ beklemesine neden oluyor) ABD’nin gelecekteki gelişimi için esneklik önerdiğini gösteriyor. faiz oranları. gösteriyor” diyor.

bankacı(BME’de: BKT Fed tutanakları ile faiz artırımına gitmeme tartışmaları yoğunlaştı. “Birçoğu, oranları artırmayarak, son bankacılık krizinin ve son oran artışlarının etkilerini analiz etmek için zaman kazanacağını dile getirdi.”

Investing.com’un Federal Faiz AracıBir günde faiz artırımı ihtimali yüzde 73’ten yüzde 66’ya düştü.

Bu uzmanlara göre, “Dünkü iyi enflasyon verileri (Mart) ve enerji deflasyonunun ardından enflasyonist baskılar hafifliyor. Bu etki muhtemelen Nisan’daki enerji zammı ile gölgelenecek. Fed faiz artırımlarını yakında sonlandırabilir, ancak biraz üzerinde. %5.00 (yani 3 Mayıs). Bekleyip görmesi gerektiğine inanıyor”.

Bankinter, “Son mesajlar (Yellen, Harker, Williams) yumuşadı ve Williams bile olası faiz indirimlerinden bahsediyor” dedi.

Haberler: laura sanchez

kagizman-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu